· Nas · E-commerce · 7 min read
How much to charge for your e-commerce products
Knowing how to price your product correctly will allow you to have a healthy profit margin and save you big headaches down the line.
How to Price Your Product the Right Way When Launching an E-commerce Brand
Letâs be real: pricing your product isnât as simple as saying, âIâll 2x my cost and call it a day.â That might work if youâre selling lemonade at a school fair, but if youâre building a real Direct-To-Consumer (DTC) brand, especially one where margins matter and paid ads are involved, youâve got to dig deeper.
So if youâre launching your own brand, whether itâs fashion, skincare, wellness, or even fancy notebooks, this post is your guide to pricing like a pro. Letâs break it down.
1. Calculate Your True Product Cost (Materials + Manufacturing + Packaging)
This is the base layer of your pricing cake. If you produce your own product (for example you make home-made candles letâs say), and you donât actually pay anything for it, think about the cost of the materials you have to buy to produce it. For most people, you will most likely buy from a manufacturing facility who will give you a Product cost based on a minimum order quantity (i.e. if yoiu buy 100 units, your price will be $10 per unit). In this case, mark down your Product Cost as $10.
For a more comprehensive view of Products Cost, as this very much depends on your product and where you source it from, here are the main components of it:
- Raw materials
- Manufacturing
- Labeling
- Packaging
- Any product testing or certifications (especially in skincare/health)
đĄ Pro Tip: Negotiate with the factory a Product Cost that includes all of the above, so you have an upfront view before choosing how to price yoiur product.
2. Factor In Shipping Costs from Manufacturer (Air vs Sea Freight)
This often gets forgotten. Whether youâre ordering from China, Turkey, or Italy, there are shipping/freight charges. A lot of people initially order them via plane, which is a much pricier option. However, if you want to keep yoiur margins lean, explore shipping via cargo-boat, as the price is typically less than 10% of shipping via plane.
To give you a quick comparison, shipping 1000 t-shirts from China to Europe via plane will take yoiu up to 3 days, but youâre charged around $5 per kg, and based on my best friend ChatGPT, 1000 t-shirts weight about 200kg. This means the cost of shipping would be $1000, or $1 per unit. On contrast, if you ship it by Sea Freight (Boat), the same 1000 t-shirts would cost about $120 as you would be charged by Cubic Meter (CBM), aka the amount of space the products take. This would result in a shipping cost of $0.12 per unit, which adds up substantially, but of course, you would have to wait about 2 months to receive your products (depending on where you order it to).
Other costs you should consider as part of shipping the products to you are:
- Sea or air shipping
- Port handling fees
- Inland transport to your warehouse/home
- Insurance on the goods while in transit
Use the E-commerce Calculator to estimate your true costs, margins, and units needed to reach your profit targets
Try Calculator Now â
3. Include Import Duties, VAT & Customs Fees
Depending on where youâre importing from and to, you might get hit with:
- Customs duties
- Import taxes
- Broker fees
- VAT (Value Added Tax) if youâre in the EU, UK, UAE, etc.
Itâs always important to ensure you take into account any of the $$$ you will have to pay to receive your products,a dn to legally sell them in your (and other) countries. Note that VAT and customs vary depending on the country/region you sell in, so always do your research ahead of time.
đĄ If youâre in Europe or the UAE, VAT is also something youâll need to charge on sales, and pay on imports. Make sure you know your thresholds.
4. Account for Warehousing & Fulfillment Costs
When you receive the products you purchased and pay all the import duties, itâs time for you to store them somewhere, until you can sell them. And then of course, you gotta deliver them to the customers who purchase. And all of this incurs a cost, even if youâre fulfilling orders from your living room (because technically, you probably still pay for rent right?).
Here are the costs you should include when making this calculation:
- Storage fees (3PL or your own rented space)
- Fulfillment costs (picking, packing, shipping)
- Packaging material (boxes, tissue, tape)
- Return processing (in the case you offer free returns, which a lot of brands these days do)
đĄ Pro Tip: 3PLs usually charge per order, per unit, and per month for storage - donât be surprised by small fees that quickly add up. The costs will depend on the type of product you sell (how much it weights and how much space it takes), as well as how much volume you sell.
5. Calculate Customer Acquisition Cost (CAC) - The Make-or-Break Factor
This is the big one. Itâs one thing to create a beautiful product, but a completely different thing to get someone to buy it. But donât worry, youâre in the right place. I mean isnât this place called âSelling with Nasâ? đ
Each product has a different value proposition, target audience and channels of distribution, so perhaps the best way to acquire customers will be with paid ads, with organic content, or by creating lead magnets to ramp up inbound queries. If you want support with scaling you brand, drop me a message and Iâll do my best to help you.
These are some of the things that take into account when calculating CAC:
- Paid social ads (Meta, TikTok, Google, etc.)
- Influencer fees
- Content production
- Email and SMS tools
- Time (yes, your time counts too)
A lot of early-stage brands spend 30â50% of their revenue exclusively on acquiring customers. So if your CAC is $25 and youâre selling a $40 product⊠youâre in big trouble, because chances are, you product will not be net profitable.
6. Budget for Return & Exchange Costs
People will often buy a product theyâre not too sure about, and return it later. This doesnât mean your product is bad, itâs just a normal part of todayâs shopping habits. But what you need to know is that returns arenât just a refund. There are other costs youâll likely eat, and those include:
- The return shipping fee
- The lost fulfillment cost
- The chance that the product is unsellable again
Build in a margin buffer for these, especially if youâre in fashion or shoes where returns are common. And if at some point you see your % of returns are higher than 5%, then you might have a misalignment between customer expectations what is advertised on your website. This is a whole new problem to have, but hopefully you will never experience it.
7. Handle Sales Tax & VAT Collection
If youâre selling in countries that charge VAT or sales tax, you will most likely have to:
- Collect that tax on the time of checkout
- Remit it to the local government
In most DTC setups, you donât keep this money - so donât treat it like revenue and definitely donât spend it, because youâll have to give it to the government.
8. Determine Your Profit Margin & Pricing Strategy
Now that weâve covered costs⊠whatâs left?
Hereâs a simple way to approach it:
Pricing Target | Markup Needed |
---|---|
3x product cost | Barely safe after CAC |
4x+ product cost | Sustainable growth |
5x+ product cost | Premium/luxury positioning |
Letâs say your dress costs $25 to make and ship to your warehouse.
If you price it at $100:
- $25 Product Cost
- $15 Fulfillment
- $20 CAC
- $5 Returns buffer
- $5 Tax/VAT
That leaves $30 profit (maybe). But as I mentioned above in this post, the best place to start is the E-commerce Calculator.
And always remember, marking your product up in terms of price is not about being greedy. Itâs about understanding the costs you will have and set yourself up to success so you can make a prodit and continue operating (and hopefully growing).
Nasâ Note: Donât Be Afraid to Charge More
A lot of founders underprice because they think low price = more attractive. But the truth? If youâre solving a real problem and offering value, customers will pay. You just need to clearly communicate why your product is worth it.
So take a step back, build your pricing model in a simple spreadsheet, and make sure youâre actually building something that can scale and pay your rent (at the very least). Oh and of course, if you need help, just reach out!